Jdi na obsah Jdi na menu
 


Orchestr založil v říjnu 1991 Josef Jaroslav Staněk symfonický orchestr REGION Světlá nad Sázavou. Jeho životní láskou byla hudba, a tak začal zkoušet hudební těleso, v jehož čele stál Vladislav Beran ve funkci ředitele orchestru. Toto 34 členné hudební těleso (18 houslí, 13 dechových nástrojů, bicí, klavír a akordeon) začalo studovat vesměs populární skladby J. Strausse, L. Boccheriniho, J. Fučíka a jiných. Název orchestru vyplýval z obsazení hudebníky - tedy z regionu Světlá nad Sázavou a okolí. Po J.J. Staňkovi se vedení orechestru v roce 1992 ujal Vladislav Beran, vynikající sólový flétnista Moravské filharmonie Olomouc a Janáčkovy filharmonie Ostrava. V této době již byly realizovány koncerty ve Světlé nad Sázavou, Ledči nad Sázavou, Vilémově, Jánských Lázních a jinde. Od roku 1993 vede taktovku orchestru ing. Jaroslav Průša, který k tradiční hudbě vysokého populáru připojil i činnost symfonickou, operní a operetní. Spolu se smíšeným pěveckým sborem GAUDEAMUS Světlá nad Sázavou MUDr. Milana Bohanese a vokálními sólisty začal studovat a realizovat i hudební jevištní díla, se kterými navštívil mnoho míst v České republice, a vyvezl tak světelskou hudební kulturu daleko za hranice okresu. V průběhu šesti let byla nastudována opera Viléma Blodka V studni, dvě operety - Polská krev Oskara Nedbala a Bratránek z Batávie Eduarda Künnekeho, a desítky symfonických, operních a komorních koncertů. Orchestr má na repertoáru mnoho našich i zahraničních skladatelů.
Symfonický orchestr REGION Světlá nad Sázavou vystoupil za deset let své hudební dráhy v těchto místech: Světlá nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Ledeč nad Sázavou, Vilémov, Úsobí, Lučice, Skuteč, Želiv, Křivsoudov, Humpolec, Pelhřimov, Tábor, Jihlava, Hronov, Červený Kostelec, Nový Bor, Polička, Rakovník, Jánské Lázně, Dačice.
S jevištními díly účinkovali:
opera V STUDNI - Světlá nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Humpolec, Pelhřimov, Rakovník, Hronov - celkem 17 představení
opereta POLSKÁ KREV - Světlá nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Hronov, Jihlava, Tábor, Nový Bor, Polička, Červený Kostelec, Dačice
opereta BRATRÁNEK Z BATÁVIE - Světlá nad Sázavou, Jihlava, Šumperk, Křivsoudov, Červený Kostelec
Čtyřicet pět jevištních představení zhlédlo více jak 20 000 diváků. Ve všech uvedených místech bylo vyprodáno a účinkující se děkovali někdy i dvacetkrát (Hronov). Ve Světlé nad Sázavou zhlédlo Polskou krev více jak 3 500 spokojených diváků. Nejvíce diváků na jednom představení bylo pak v Havlíčkově Brodě - 800. Samostatných koncertů pak bylo více než sto.
V dosavadní činnosti uzavíral symfonický orchestr REGION Světlá nad Sázavou se svými sólisty a sborem divadelní festival Jiráskův Hronov, kde se i ministr kultury pochvalně vyjádřil o "muzicírování" ve Světlé nad Sázavou. Zároveň to bylo i umělecké vyvrcholení jednotlivých etap hudební činnosti orchestru, které se každému souboru nenaskytne třeba za celé jeho trvání.
Špičkové výkony pěveckých sólistů byly podpořeny vždy perfektní přípravou orchestru a sboru. Výsledek snažení celého ansámblu byl vždy oceněn nejen na domácí scéně ve Světlé nad Sázavou, ale i v jiných městech. Pestrý program předvedl orchestr při výročním koncertu J.V. Stamice v Havlíčkově Brodě roku 1997. Zatím poslední koncert na světelském zámku (Benefice pro Vladislava Berana) v říjnu 1999 byl ukázkou ojedinělého ocenění muzikanta-učitele, který vychoval ve Světlé nad Sázavou řadu dnes již vynikajících flétnistů.
Nemůžeme opomenout ani tématicky zaměřené koncerty například k výročí Wolfganga Amadea Mozarta v roce 1996 či Bedřicha Smetany v květnu 1999. Na koncertě k výročí Bedřicha Smetany zazněly ukázky ze všech jeho oper a kantáta Česká píseň. Na představení spolupracovaly smíšené pěvecké sbory GAUDEAMUS Světlá nad Sázavou a JASOŇ z Havlíčkova Brodu. Na světelském divadelním pódiu hrálo a zpívalo 140 účinkujících najednou. Za desetileté působení orchestru REGION se vystřídalo zanotovými pulty 82 hráčů (na smyčcové nástroje 37, dechové 37, bicí a ostatní 8), tři dirigenti a osm sólistů.
Symfonický orchestr REGION Světlá nad Sázavou spolupracoval s těmito hudebními tělesy:
Smíšený pěvecký sbor GAUDEAMUS Světlá nad Sázavou, sbormistr MUDr. Milan Bohanes, účinkoval při realizaci opery V. Blodka V studni, operety O. Nedbala Polská krev, ve všech Večerech s operou (třikrát), v Koncertě Smetana (Prodaná nevěsta, Dalibor, Česká píseň), při vánočních koncertech (Rybova Hej mistře, Kyptova Vánoční mše) a Mozartově Miss solemis (Úsobí).
Smíšený pěvecký sbor JASOŇ Havlíčkův Brod, sbormistr Alena Konrádová, účinkoval při realizaci Koncertu Smetana (Dvě vdovy, Prodaná nevěsta, Česká píseň).
Smíšený pěvecký sbor ZÁBOJ Pelhřimov - Rybova Vánoční mše Hej mistře.